AKKORD Kohász Fúvós Kisegyüttes

A bölcsőnket Salgótarján finn testvérvárosában ringatták

30 év krónikája


Az együttesünk 2011-ben ünnepli megalakulásának 30. évfordulóját. A nevezetes évforduló kapcsán talán nem haszontalan visszatekinteni a megtett útra.

1. A NAGY ötlet

Salgótarján finn testvérvárosában Vantaa-ban vendégszerepeltünk a Salgótarjáni Szimfonikus zenekarral. Itt alakítottunk először egy alkalmi finn-magyar kürt négyest. A záró baráti összejövetelen már föl is léptünk. A búcsúvacsorán pattant ki a szikra ezt itthon is folytathatnánk!

2. A kezdet

Az első években  a  Kohász Művelődési Központ művészeti csoportjaként elsősorban a nagy múltú intézmény különböző rendezvényeit és a zeneiskolai hangversenyeket színesítettük, mintegy példát mutatva a jövő amatőr muzsikusainak. Az alap felállás továbbra is a négy vadászkürtön alapult. Alapító tagok: Bartus László, Patakfalvi Zoltán s. Krizsanyik Róbert és Diósi János s. Esetenként egy-egy vendég hangszer ( klarinét, trombita, harsona, stb.) pótolta az éppen hiányzó vadászkürtöst ( pl.: tovább tanulás, katonaság, stb.) Ezek az instrumentunok a hangzásvilágunkat tovább színesítik, így egy jó ideje nemcsak a vadászkürt pótlására használjuk azokat. Új hangszerek is belépnek esetenként (pl: fuvola, fagott, stb.) Első hangverseny sorozatunkat az „Élőzenét az iskolákban „ program keretében tartottuk.

3. Bővülünk

A ritmust biztosító ütőhangszerrel történő bővülés révén a zenei hangzásvilágunk tovább színesedett. 1987-től a kíséretet ellátó szintetizátort kaptunk a Kohász Művelődési Központtól, mely lehetővé tette a már korábban is igényelt könnyű zenei repertoár további bővítését.
Ebben az időszakban évi 80-90 próbát tartottunk. Fellépéseink száma 10-30 volt évenként. Egy évben eleinte átlagosan mintegy ezren, később két- háromezren hallgatták muzsikánkat.

4. Táborba szállunk

1995-ben először szerveztünk az első zenei táborunk keretében egy hangverseny sorozatot. A Sárospataki túra olyan jól sikerült, hogy azóta hagyománnyá vált a nyári zenei táborok szervezése.1998-ban Mezőkövesden, 1999-ben ismét Sárospatakon, 2000-ben pedig Vácott ütöttük föl  táborunkat. Az ezredforduló után a Balaton partja lett a törzshelyünk. Balatonkenesén faluházzal gyümölcsöző kapcsolat alakult ki.  A „Balatoni Kapunyitogató” c. rendezvény sorozat rendszeres közreműködői vagyunk.  A több napos együttlét, a próbák, a fellépések észrevehetően emelték a zenei színvonalat. Emellett mindannyian sok-sok élménnyel lettünk gazdagabbak.

5. Ünnepelünk

A 10 éves születésnapunkat a Bolyai Gimnázium énekkarával közösen adott hangversennyel ünnepeltük. A 15 éves évfordulónk ünnepi hangversenyét a Salgótarjáni Állami Zeneiskolában tartottuk.- Itt már az utánpótlást jelentő fiatalokból álló fúvósegyüttes is bemutatkozott. A 20, évünk tiszteletére Nemzetközi hírű magyar kürt tanárok részvételével nemzetközi kürt kurzust szerveztünk. A záró rendezvényen –Salgótarjánban először-  egy –a kurzus tanáraiból és hallgatóiból alakult- csaknem 20 tagú kürtzenekar is nagy közönségsikert aratott. A negyedszázados fennállásunkat szintén az alma materünkben, a Zeneiskolánkban köszöntöttük a felnőtt hangversenybérlet első előadásaként.

6. Külföldre magyar

A korábbi években egy - egy zenekar külföldi útja során mi is felléptünk önálló műsorral. A hajdani Nyugat-Németországban a Stuttgart melletti Leonbergben először a Bányász, majd a Kohász, ezután pedig a megyei Koncert Fúvószenekar tagjaiként többször is felléptünk. Legemlékezetesebb hangversenyünk a leonbergi Lyra Fúvószenekar tagjaiból alakult kisegyüttessel közösen adott templomi hangversenyünk volt, ahol a nagy siker következtében minden ráadás számunk elfogyott.

1997 forduló pontot jelentett. A hazai zenei táborok után ekkor szerveztük meg első önálló külföldi turnénkat. Az Olaszországban sorra került koncertsorozatot alapos felkészülés előzte meg. Ekkor kezdtük el kialakítani az együttes arculatát.
Fölvettük az AKKORD nevet, megterveztük első emblémánkat, stb. A Salgótarján olasz testvérvárosában -Vigaranóban- adott két koncertünkön túlmenően felléptünk Gradoban és Veronábam. A vigaranoi hangverseny jelentős állomássá vált együttesünk zenei életében. A közönség a ráadások sorában többek kötött magyar szerzők melódiáit is szerette volna hallani. Ekkor döbbentünk rá mily szegényes a hazai műveket tartalmazó kottatárunk A közkedvelt könnyű melódiák teljesen hiányoztak belőle. Azóta magyar szerzők darabjaival is bővítjük repertoárunkat.

2001 decemberébe az ukrán határ melletti kis faluban - Dobrán - ébredtünk rá, hogyha külföldi utat tervezünk, akkor elsősorban a kárpát-medencei magyar testvéreinket kell meglátogatnunk.

2004-től rendszeresen meglátogatjuk a Radnai havasok lábánál található szórvány magyarokat. A hegy túloldalán található Borsa, ahonnan elérhető a Nagy Pietrosz, Itt történt 1942.-ben a salgótarjáni sízők lavinaszerencsétlensége. A Mosolygó tónál lévő emlékhelyénél 2007-ben mi is leróttuk kegyeletünket . Az Óradnai Magyar napoknak kezdettől (2006) fogva szereplői, illetve szervezői vagyunk. Városunkból több kultúrcsoporttal sikerült színesítenünk a rendezvény sorozatot.

Ettől az évtől Kolozsvárral kulturális életével is kapcsolatba kerültünk. A 2006 nyarán a kolozsvári „Szikra” együttest láttuk vendégül a Balatoni zenei táborunkban. A közös záró hangversenyünkre Budán a Hadtörténeti Múzeumban került sor.

2005-ben a Kohász fúvószenekar tagjaival kiegészülve a romániai besztercebányai fúvósfesztiválon vettünk rész. Egy villámlátogatás és egy mikrokoncert erejéig átugrottunk óradnai barátainkhoz is.

2006-ban a Bányász-kohász Dalkör első ízben kísért el minket a Radnai havasokhoz. Ekkor kerültünk kapcsolatba a Reményik Sándor emlékét ápoló társasággal, valamint a kolozsvári író – Bálint Tibor özvegyével.

2007-ben Dr.Juhász Tibor – városunk alpolgármestere – önkormányzati szintre emelte a két település kapcsolatát.

2008-ban Varga András plébánosunk látogatása révén a két egy egyházközség is fölvette a kapcsolatot. Ugyanebben az évben az óradnai delegáció részt vett az első Salgótarjáni Ipartörténeti Napon.

2009-ben a Kolozsvárott megjelenő „Szabadság” egy egész oldalt szentelt az Óradnai magyar napoknak és benne az AKKORD Fúvósegyöttes segítségével szervezett , egyre bővülő salgótarjáni kapcsolatnak. Ekkor avattuk Kolozsvár főkonzulját tiszteletbeli salgótarjáni bányásszá. Az első salgótarjáni Bányarémfesztiválon az óradnai fúvósok mellett az asszonykórus és a gyermek hagyományőrző csoport is föllépett. A delegációt Óradna polgármestere vezette.

7. Ápoljuk hagyományainkat

Az eddigi történetünk legemlékezetesebb fellépései Sárospatakhoz fűződnek. A Zempléni Napok eseménysorozatához kapcsolódva 1998-ban a római katolikus templomban adtunk koncertet, 1999-ben a Rákószi vár Öreg palotájának patinás falai közé kaptunk meghívást.

Az Országos Magyar Bányász Kohász Egyesület 1998-ban Szlovákiába, a magyar bányász-kohász hagyományok bölcsőjéhez , a Selmebányai szalamander ünnepségre, hívott a meg. Ez alkalomból régi diák dalokkal bővítettük repertoárunkat, melyeket a hazai kohász ünnepeinken is megszólaltatunk.  1999-ben régi ismerősként üdvözölhettük a magyar delegáció tagjait az osztrák Alpok lábánál fekvő Pöllauban a „Knappentag” rendezvényein. Az itt adott hangversenyeinken és az ünnepi felvonuláson az egész magyar delegáció egyemberként énekelte velünk a régi bányász-kohász dalokat.

2006-ban A Bányász-Kohász dalkörrel közösen elkészítettük a DALAINK c. CD-t.

2009-ben „DALAIK-2” címmel a második közös, hagyományápoló CD-nket is befejeztük, melynek összekötő szövegében a hagyományainkról adunk ismertetést. Az óradnai és salgótarjáni bányászhagyományok ötvözésének szép példája volt az első Ipatörténeti napunkon a kolozsvári bányamérnök előadása az óradnai bányavidék történelméről.

2007-től föllépünk a „Muzsikál az erdő” kulturális rendezvény sorozaton

8. Letesszük a névjegyünket

17. születésnapunkat az első audio kazettánk megjelentetésével ünnepeltük.  Egy év mulva, 1999-ben első video kazettánkat is elkészítettük. A 25 éves fennálásunk tiszteletére 2006-ra elkészítettük „AKKORDOK” címmel első önálló CD-nket. Ezen maradandó emlékeink sok támogatónk önzetlen segítsége nélkül nem jöhettek volna létre. A megjelenéstől eltelt rövid időszak alatt mindkét kazetta és a CD megyénk, városaink kulturális életének egyfajta reklámhordozójává vált.

9. Napjaink krónikája

A megyénkben nagy múlttal rendelkező- napjainkban a sok nehézséggel is dacoló bányász-kohász fúvós zene hagyományait szeretnénk tovább ápolni. Az igényektől függően csupán 4-8 fős csapat az ünnepi alkalmakhoz is igazodó széles repertoárral rendelkezik. Számottevő előnyei közé tartozik a nagyfokú rugalmasság és mobilitás. A hangszerek jellegéből adódóan csupán a négy vadászkürt megszólalása rendkívüli módon emeli egy-egy rendezvény ünnepélyességét. A közlekedési költségek a kis létszámból adódóan (1 max.2 szgk.) igen alacsonyak . A megszólalás az elektromos hálózattal nem rendelkező területen (Pl: erdőben) is teljes értékű zenei élményt nyújt.

 A 30. évforduló rendezvényeinél fő célunk volt az egyes művészeti területek közelebb hozása egymáshoz. Ennek szellemében a JAMMK-kal, a Fotóklubbal közösen „Muzsika képekben” címmel fotópályázatot írtunk ki. A vártnál jóval magasabb, több mint 350 beérkező alkotás igazolta a művészeti ágak közötti kapcsolatok fontosságát. Ezév őszén a Váczi Gyula Alapfokú Művészetoktatási Intézmény bevonásával tovább szélesítettük a kört a képzőművészeti tanulmányokat folytató növendékekkel közösen rendezett kiállítással. A 30. évi rendezvénynaptárunkat az 1.sz. melléklet tartalmazza


6. A számok tükrében

Az elmúlt három évtized alatt mintegy 75 000 km-t utaztunk, tehát földünket az egyenlítő mentén már többször megkerülhettük volna. Az utazásokkal, próbákkal, fellépésekkel időket összeadva, napi 8 órai munkaidőt alapul véve több, mint 400 munkanapot, tehát több, egy naptári évet töltöttük együtt a 30 év alatt. A közönségünkkel egy várost meg tudnánk tölteni.


7. Néhány LEG-ünk

    - a leghosszabb próbánk 4 órás volt (éjjel 1órakor fejeztük be),

    - legfontosabb hajdani szlogenünk: 1 óra próba=1 perc fellépés,

    - legfiatalabb tagunknak az első koncertünk idejétől még 16 évet 
      kellett várnia, hogy megszülethessen,

    - legnagyobb létszámmal a 15.születésnapi hangversenyünk
      fináléjában léptünk föl. a valaha is velünk játszó vendég
      muzsikusainkkal együtt csaknem 20-an voltunk

    - legkisebb létszámmal -ketten- egy karácsonyi hangversenyt
      kezdtünk el, ugyanis az orgonistánkat a nagy sietségben
      otthonfelejtettük. (Az egyik kürtösük autózott el érte.),

    - leggyorsabb kottakeresésünket egy szanatóriumi
      hangversenyünkön éltük át, amikor a műsorvezetőnk összekeverte
      az elhangzó művek sorrendjét,

    - legjobban akkor rémültünk meg, amikor az osztrák autópályán 140
      km/óra sebességnél az egyik kocsink motorháztetője felnyílott,
      szerencsére időben meg tudtunk állni.

    - legnagyobb meglepetés akkor ért minket, amikor egy olasz
      kolostorban a csupán 20 percesre tervezett bemutatónkat követő
      ráadás sorozatok betetőzéseként éjfél tájban(!) az olasz és brazil
      nővérek a muzsikánkra táncra perdültek. Fújtuk a ráadásokat, amíg
      a szánk bírta
    - legnehezebb a LEG-ek felsorolását abbahagyni.


Ezúton is szeretnénk megköszönni minden támogatónk szívességét. Reméljük a jövőben is megtalálják a módját munkák segítéséhez.

Salgótarján,2011.10.03

Kohász Fúvószenekar

Próbák: 
Kedd: 17.00-19.00
Csütörtök:17.00-19.00

Petőfi Színjátszók

Próbák:
Szerda: 16.00-18.00

AKKORD Kohász Fúvós Kisegyüttes

Próbák:
Péntek: 16.00-18.00

Képzőművészeti kör

Foglalkozások:
Kedd: 14.00-17.00

Bányász-Kohász Dalkör

Próbák:
Szerda: 16.00-18.00

Egyéb klubok és csoportok:

Kaszinó Klub
Hétfő-Péntek: 14.00-18.00

Ifjú Irodalom- barátok Köre
Hétfő: 15.00-17.00

SKSE Öregfiúk
Csütörtök:15.00-17.00

KMKE Baráti Kör
Csütörtök:17.00-20.00

KASZINÓ  KÁVÉHÁZ (kéthetente JAZZ KLUB)
Péntek: 18.00-23.00

Nótakedvelők  klubja
Páros heteken Szombat: 18.00-22.00

Magányosok klubja
Páratlan heteken Szombat: 18.00-22.00